Wiadomości

18 grudnia, 2015

SUBARU BOXER znowu w czołówce

W połowie grudnia FHI poinformowało o ponownym wyróżnieniu silnika Subaru o oznaczeniu kodowym FA20 przez redakcję amerykańskiego serwisu motoryzacyjnego WardsAuto. Oznacza to, że znalazł się on w grupie dziesięciu najlepszych silników roku 2016, powtarzając tym samym swój wynik z roku poprzedniego.


O docenieniu jednostki napędowej Subaru przez Amerykanów zdecydowało 268 koni mechanicznych współpracujących z czterema przeciwstawnymi tłokami. Wspomniana moc osiągana jest przy 5600 obrotach na minutę. Dwulitrowy silnik zbudowany został w tradycyjnym dla japońskiej firmy układzie bokser i wyposażony w turbosprężarkę. Jest on rozwiązaniem niezwykle ekonomicznym, co również zwróciło szczególną uwagę ekspertów dokonujących oceny. W specyfikacji, jaka została zaprezentowana jurorom podczas ostatniej edycji konkursu WardsAuto, występuje on w amerykańskiej wersji modelu WRX.


W tegorocznym rankingu ocenie poddanych zostało trzydzieści jeden silników. Każda jednostka napędowa musiała być zupełnie nowa lub wyraźnie przeprojektowana względem swojej poprzedniej wersji. Ponadto, wszystkie musiały stanowić element wyposażenia samochodów dostępnych na amerykańskim rynku, których cena nie przekracza 61 000 dolarów. Weryfikacji poddano szereg parametrów i cech charakterystycznych silników, tj. ich moc, moment obrotowy, osiągi, poziom generowanego hałasu i sposób jego zredukowania, elastyczność, zużycie paliwa i zastosowaną technologię.


Tegoroczne wyróżnienie produktu marki Subaru przez WardsAuto jest już piątym, jaki otrzymała ona w ciągu 22-letniej historii konkursu. W latach 2004 i 2010 nagrodzona została jednostka napędowa EJ25 o pojemności 2,5 litra. Poprzednie wersje silnika FA20 znalazły się z kolei w gronie laureatów z lat 2013 i 2015. Obecność SUBARU BOXER w zwycięskiej dziesiątce na rok 2016 niech zatem traktowana będzie jako dobra wróżba na przyszłość, a pula nagród od WardsAuto dla japońskiej marki niebawem zapewne znowu się powiększy.